O kapele

V současné době vystupuje kapela Dareband v této sestavě:

Jiří „Dareba“ Václavík (akordeon, zpěv)
Martin Mrlina (akustická kytara, zpěv)
Daniel Káčer (akustický i elektrický kontrabas, basička, koncové píšťaly, zpěv)
Michal Burda (housle, mandolína, zpěv)

Vznik Darebandu se datuje do roku 2005, měsíc zhruba červen. Den nelze přesně určit. Myšlenka, ne přímo založit kapelu, ale zahrát si společně s kamarády je ještě o dva měsíce starší. Tehdy spolu seděli na pivku basák (Dan Káčer) a houslista (Michal Burda) a jak to tak bývá, u piva muzikant vždycky vymyslí něco velkolepého. Vzhledem k tomu, že výše jmenovaní jsou „ostřílení“ hudebníci (oba v té době působili v několika kapelách), nevymýšleli hned název kapely ani se nedohadovali co vlastně by ještě mohli hrát. V tom měli oba jasno velmi brzy neboť na světě už delší čas byly písničky dávného kamaráda Dareby (Jiří Václavík). Když přišli jednoho letního dne na Darebovu chaloupku s tím, že vyslyší jeho přání, že by se s těmi písničkami mělo něco dělat, existovala už natočená verze jedné z Darebových „o husličkách“ (i když jenom koncepčně, na koleně a v mizerné kvalitě), kterou v kuchyni natočil společně s kytaristou Martinem Mrlinou.
Slovo dalo slovo a s přibývajícími kalíšky valašské slibovičky rostlo nadšení k nazkoušení „jednoduchých“ valašských písniček opatřených jedinečnými, vtipnými a srozumitelnými texty. A že jich Dareba napsal za dobu asi 15-ti let na dvě stovky, bylo z čeho vybírat. A to už se dostáváme k tolik neoblíbenému „škatulkování“ hudebních žánrů. Má-li se charakterizovat tvorba Darebandu, nelze říci, že se jedná o folklór, spíše jde o písničky inspirované tradicí valašských hudců a muzik a tradičních písniček. Jednoduché zpěvné melodie jsou opatřeny texty veskrze popisujícími někdy těžký, někdy veselý život Valachů.
Po několika zkouškách a více či méně zdařených prvních veřejných vystoupení se repertoár písní počal rozšiřovat a časem se zjistilo, že Dareba má v šuplíku krásné duety – resp. písně složené pro mužský a ženský hlas. Vzhledem k tomu, že žena se někdy nedá nahradit (chválabohu), bylo nutné se poohlédnout po nositelce jasného, pronikavého, ale jemného hlasu. A tak se v Darebandu asi po půlročním působení v čistě chlapské sestavě objevuje zástupce ženského pohlaví – Katka Minarčíková. V tomto složení zahrál Dareband na několika festivalech (Starý dobrý western, Pulčínský Amfolkfest, Olšovecký rybníček, Valašský nákyp, Gošafest) i menších kulturních, či soukromých akcích.

Martin Mrlina